Projektowanie domów

Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne W tradycyjnych budynkach do ogrzania jednego metra kwadratowego potrzeba trzydzieści pięć metrów sześciennych gazu w skali roku. W budynkach pasywnych wystarcza półtora metra sześciennego gazu na rok. Łatwo policzyć, że przy budynku stumetrowym oszczędności są ogromne. Zasada działa podobnie przy ogrzewaniu olejem opałowym. Jeśli całkowita wartość zużywanej energii nie przekracza 120 kWh na metr kwadratowy, wliczając w to oświetlenie, urządzenia elektryczne, ciepłą wodę i ogrzewanie, według zasad europejskich możemy mówić o budynku pasywnym. Dodatkowo zapotrzebowanie na energię może być oczywiście uzupełnione ze źródeł odnawialnych. Dom taki charakteryzuje się odpowiednim systemem wentylacji, który wymienia zużyte powietrze z wewnątrz bez utraty ciepła. Umożliwia to specjalna konstrukcja, której najważniejszym elementem jest wymiennik ciepła. Budynek posiada również okna pozwalające na przenikanie ciepła promieni słonecznych do wewnątrz bez możliwości jego straty i oddania na zewnątrz. Ocieplony jest warstwą trzydziestocentymetrową styropianu Platinum plus od fundamentów aż po dach. Dzięki niemu i zastosowanej w nim technologii można uzyskać znacznie lepszy efekt przy mniejszej gęstości materiału ociepleniowego.

Komu powierzyć zaprojektowanie domu?

Komu powierzyć zaprojektowanie domu? Czasem rozwiązania leżą znacznie bliżej, niż mogłoby nam się to wydawać. Przede wszystkim do czynienia mamy z taką sytuacją wtedy, kiedy robimy rzeczy niecodzienne. Bo kiedy właśnie takich się podejmujemy, wtedy często nie myślimy do końca racjonalnie. Nie jesteśmy do czegoś przyzwyczajeni, więc działamy trochę po omacku, a trochę na sposób oficjalny. A nie zawsze trzeba. Dajmy na to, jeśli chcemy zaprojektować dom, bo zależy nam na tym, żeby taki wybudować, co najczęściej robimy? Okładamy się różnego rodzaju gazetami, czasopismami, w których mnoży się od projektów. Ewentualnie szukamy godzinami odpowiednich stron internetowych, bo te pokazują nam bardzo dużo (i najczęściej bardzo drogich) projektów. Nie wiemy, na co się zdecydować, a przede wszystkim – nie mamy pojęcia, kogo poprosić o pomoc. Tymczasem sprawa staje się nieraz znacznie prostsza, tylko trzeba na nią spojrzeć z właściwej strony. Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, czy nie znamy kogoś, kto jest architektem. Jeśli znamy, rzecz od razu staje się łatwiejsza. Trzeba zapytać tej osoby o radę. A kto wie, być może ona zawodowo zajmuje się projektowaniem domów i będzie mogła nam pomóc w naszym projekcie bezpośrednio.

Dom ETS – budowanie jak z klocków

Dom ETS - budowanie jak z klocków Projekt domu jest przełomowy, a budowa niezwykle prosta. Poszczególne elementy zaprojektowano w taki sposób, że składa się je w całość jak zestaw klocków. Elementy wyprodukowane są w taki sposób, że można z nich stworzyć dowolną konstrukcję, zależnie od zapotrzebowania klienta. Wykonano je z najlepszej jakości styropianu, wzbogacanego grafitem. Zalet takiego domu jest wiele. Przede wszystkim jest on energooszczędny. Materiał wykorzystany do budowy nie wymaga już izolacji termicznej, gdyż sam w sobie stanowi zabezpieczenie przed utratą ciepła. Dodatkową zaletą jest kompletna szczelność, przez co strata ciepła jest niemalże zerowa. Dom jest szybki w budowie. Zamiast typowego murowania można wykonać wszystkie elementy betonowe za pomoc pompy wtryskowej. Ponadto obniża się też koszt budowy, gdyż materiał oferowany jest znacznie tańszy od typowych pustaków. Zaoszczędzamy też na transporcie i kosztach składowania, unikamy budowania rusztowań oraz zmniejsza się ilość odpadów pobudowlanych. Kolejna zaletą jest wyjątkowa trwałość materiału i odporność na warunki atmosferyczne. Istotną cechą jest również bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Firma termo Organika oferuje też gotowe projekty do wykorzystania podczas budowy.

Projekt domu krok po kroku

Projekt domu krok po kroku Projektowanie domu krok po kroku jest zajęciem bardzo ciekawym, dlatego warto mu się przyglądać. Nie każdy z nas jest projektantem. Gorzej, większość z nas nim nie jest. Dlatego też jeśli zamierzamy stworzyć projekt domu, musimy udać się z tym pomysłem do kogoś, kto się na tym zna. Jeśli więc pójdziemy z pomysłem do osoby lubiącej ludzi, która jednocześnie cieszy się z możliwości dzielenia swoimi umiejętnościami, bardzo wiele na tym możemy skorzystać. Chodzi o to, że niektórzy projektanci zgadzają się nie tylko na wykonanie projektu konkretnego od A do Z, ale też siedzą z klientem, tłumacząc mu, dlaczego coś w danym miejscu postawili, dlaczego uważają, że dane rozwiązanie jest lepsze od drugiego etc. Jak więc widać, są różni projektanci, a jeśli klientowi zależy na tym, żeby czynnie uczestniczyć w tworzeniu projektu jego domu, lepiej zaraz na początku zapytać osoby zobowiązującej się do tworzenia rysunku, czy będzie chciała udzielać informacji dodatkowych. Niektórzy cenią sobie swój czas i nie zawsze mają ochotę siedzieć z klientem nadprogramową ilość godzin. Niemniej jednak warto śledzić powstawanie projektu domu krok po kroku, choćby nawet uzyskiwać na ten temat mniej informacji. Wtedy będzie się bardziej świadomym tego, w czym się będzie za jakiś czas mieszkało.

Ciepły dom

Ciepły dom Narodowa Agencja Poszanowania Energii patronuje w ostatnich czasach akcji, promującej energooszczędne budownictwo. W ramach tejże kampanii, firmy Termo Organika oraz BASF zaprojektowały wspólnie dom, którego termoizolacja oparta będzie na najnowocześniejszych technologiach takich jak styropian w kropki czy inne. Założeniem akcji jest zaprojektowanie domów jedno i wielorodzinnych, tanich oraz oszczędzających koszty zużywanej energii. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż największe oszczędności w zużyciu energii przynosi właśnie właściwe ocieplenie budynku. Ludzie błędnie myślą, że aby skutecznie oszczędzać energię należy jedynie korzystać z żarówek energooszczędnych. Akcje takie, jak ta promowana przez NAPE, maja na celu uświadomienie społeczeństwu, jak naglącym problemem jest nadmierne wydatkowanie energii oraz jak skutecznie zapobiegać temu zjawisku. Z powodu bardzo niskiej świadomości energetycznej społeczeństwa, rok rocznie państwo niepotrzebnie traci mnóstwo energii, którą mogłoby wykorzystywać w przemyśle i produkcji. Dlatego kampanie przybliżające obywatelom zagadnienia z dziedziny właściwego docieplania budynków są wręcz niezbędne i przyczyniają się do poprawy sytuacji finansowej całego kraju.

Najlepsze projekty

Najlepsze projekty Skąd wiedzieć, które biuro projektowe albo jaki projektant jest rzeczywiście dobry? Wyobraźmy sobie, że chcemy wybudować dom od podszewki. Mamy ziemię albo planujemy ją kupić i wiemy, że w najbliższym czasie rozpocznie się na niej budowa. Co takiego w takim razie zrobić? Dowiedzieć się, które biuro projektowe jest warte zainteresowania. Jeśli bowiem byśmy nie zwracali uwagi na takie, jak to niektórzy mówią „szczegóły”, szybko moglibyśmy się przekonać, że trafiliśmy na kogoś mało kompetentnego, kto nie do końca spełnia wszystkie nasze oczekiwania. A te powinny być duże, w końcu domu tak często w swoim życiu się nie stawia. Większość osób robi to jeden raz. Dlatego też dobrze rozejrzeć się na rynku, podpatrzeć u kogo inni nasi znajomi projektują sobie domy oraz, co najważniejsze, dobrze pooglądać wszelkiego rodzaju czasopisma oraz strony internetowe dotyczące projektów. Na nich pojawiają się bowiem informacje, kto wygrywa różnego rodzaju konkursy, przetargi etc. Jeśli jakaś firma albo pojedyncza osoba ciągle otrzymuje nagrody w różnych kategoriach, np. rzetelności, oryginalności, bycia niepowtarzalnym, interesującym, wtedy warto się do niej odezwać. Być może właśnie ona zgodzi się na to, aby nam zaprojektować dom.

Gdzie mieć najlepsze praktyki?

Gdzie mieć najlepsze praktyki? Jeśli już decydujemy się na studiowanie architektury – bo tylko te studia tak naprawdę dają kompetencje wystarczające do tego, żeby projektować domy – powinniśmy też od razu zastanowić się nad praktykami. Z jednej strony bowiem będziemy uczyli się niezbędnej teorii (zdecydowanie w tej dziedzinie teoria jest rzeczą, bez której nie można sobie poradzić, bo w innym przypadku, jeśli by się chciało ją ominąć, spowodowałoby to poważne konsekwencje), z drugiej zaś strony im szybciej uda nam się znaleźć jakieś interesujące praktyki, tym szybciej będziemy wdrażać się do zawodu. Jest to niezwykle praktyczne zwłaszcza wówczas, kiedy zależałoby nam na tym, żeby jak najszybciej zdobyć pracę i doświadczenie. Bez doświadczenia ciężko o dobrą pracę, a jeśli to zdobędziemy w czasie studiów, wtedy być może zaraz po tym, kiedy staniemy się absolwentami, osiągniemy już dobre stanowisko. Gdzie mieć najlepsze praktyki? W takiej firmie, która dba o swoich praktykantów. Dobrze zapytać znajomych, którzy wcześniej na praktyki chodzili. Z jednej strony przyszłościowe są na pewno korporacje, bo są znane. W małych prywatnych firmach natomiast można się o wiele więcej nauczyć, bo wtedy więcej uwagi skupi się na praktykancie.