Projektowanie domów

Jak stworzyć projekt domu?

Jak stworzyć projekt domu? Stworzenie projektu domu jest rzeczą tak naprawdę niezwykle trudną do zrobienia. Trzeba być w tej kwestii odpowiednio wykształconym, żeby wiedzieć, w jakim momencie co i jak zrobić. Jedna kreska na papierze postawiona nie w tym miejscu, co trzeba albo ułamek milimetra za krótka lub za długa może spowodować duże różnice w późniejszym wyglądzie domu albo nawet i to, że okaże się on niebezpieczny do tego, aby w nim mieszkać. W związku z tym, żeby stworzyć projekt domu, trzeba się na tym znać. Nie wystarczy jeden krótki kurs, trzeba iść na odpowiednie studia. A studiami takimi, na których bez dwóch zdań można się tego nauczyć, są studia architektoniczne. Architektura sama w sobie wymaga dużej wiedzy nie tylko z zakresu kreślarstwa, a więc przedstawiania projektu już na kartce – takiego, który potem oglądają zainteresowani klienci i który się wystawia na sprzedaż. Trzeba wiedzieć bardzo dużo na temat różnego rodzaju materiałów budulcowych oraz tego, w jaki sposób je ze sobą spajać. Trzeba znać się na konstrukcjach. Inżynierowie z budownictwa pomagają w takiej sytuacji, niemniej jednak sam architekt też powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z tego zakresu. Ale podstawowa może być tylko na początku jego pracy.

Jak długo powstaje projekt?

Jak długo powstaje projekt? Powstawanie projektu jest uzależnione od wielu różnorodnych kwestii. Dużo zależy od tego, jaka jest pora roku, w której decydujemy się na jego stworzenie. Jeśli zamówimy go w chwili, kiedy zwykle robi się wiele projektów (a więc w sezonie zimowym), wówczas szanse, że bardzo szybko go ujrzymy, są mniejsze niż wtedy, kiedy byśmy poprosili o projekt w lecie. Poza tym dużo zależy od samego typu projektu. Jeśli zależy nam na wybudowaniu prostego domu, który będzie miał jedno piętro i wszystko to, co standardowy dom posiada, ale bez dodatkowych ekstrawagancji, wówczas możemy mieć pewność co do tego, że sam projekt również powstanie szybciej. Jeżeli natomiast zależy nam na niesamowicie nowoczesnym domu, który łączy w sobie wiele stylów oraz materiałów, który jest duży, rozległy, z wielkimi przyległościami oraz nietypowymi kształtami pomieszczeń, wówczas możemy mieć pewność, że akt projektowania będzie trwał znacznie dłużej. Kolejną sprawą jest wybranie projektanta. Jeśli pójdziemy do takiego, który jest bardzo dobrze znany i popularny, wówczas możemy czekać dłużej – do niego przecież zazwyczaj ustawiać się będzie dłuższa kolejka. Jeśli pójdziemy do kogoś mniej znanego, wtedy wszystko podzieje się szybciej.

Co musi uwzględniać dobry projekt?

Co musi uwzględniać dobry projekt? Osoby, które zamawiają projekty domów, częstokroć się na nich dobrze nie znają. Ciężko się dziwić. Gdyby ktoś się znał na projektowaniu, pewnie sam by sobie dom zaprojektował, bez proszenia o to osoby trzeciej. Wychodzimy więc z pozycji osoby, która by chciała, ale nie umie i jeśli ktoś inny za nią tego nie zrobi, to dom nie powstanie. Powinniśmy jednak pamiętać o pewnej rzeczy. Nawet jeśli komuś powierzamy nasz dom w jego ręce (w przenośni oczywiście, chodzi o to, że jeśli komuś zlecamy stworzenie projektu), powinniśmy zacząć się orientować choćby w najważniejszych kwestiach dotyczących pracy przy projekcie. Powinniśmy wiedzieć, jakie elementy bezwarunkowo projekt powinien posiadać. Człowiek jest tylko człowiekiem. Nawet najlepszy projektant może mieć gorszy dzień i zapomnieć o umieszczeniu na planie instalacji elektrycznej. Tymczasem jeśli tej nie będzie na rysunku, a dom zacznie się budować, wówczas o wiele trudniej będzie cokolwiek zmienić. Przedłużą się prace budowlane, zwiększą się koszty, a i niepotrzebnie dojdą nerwy. Jaka więc jest rada dla osób, które chcą budować dom? Przede wszystkim zrobić sobie listę rzeczy, jakie musi uwzględniać dobry projekt. I z taką listą sprawdzać, czy na powstałym rysunku wszystkie te elementy się znalazły.