Projektowanie domów

Komu powierzyć zaprojektowanie domu?

Komu powierzyć zaprojektowanie domu? Czasem rozwiązania leżą znacznie bliżej, niż mogłoby nam się to wydawać. Przede wszystkim do czynienia mamy z taką sytuacją wtedy, kiedy robimy rzeczy niecodzienne. Bo kiedy właśnie takich się podejmujemy, wtedy często nie myślimy do końca racjonalnie. Nie jesteśmy do czegoś przyzwyczajeni, więc działamy trochę po omacku, a trochę na sposób oficjalny. A nie zawsze trzeba. Dajmy na to, jeśli chcemy zaprojektować dom, bo zależy nam na tym, żeby taki wybudować, co najczęściej robimy? Okładamy się różnego rodzaju gazetami, czasopismami, w których mnoży się od projektów. Ewentualnie szukamy godzinami odpowiednich stron internetowych, bo te pokazują nam bardzo dużo (i najczęściej bardzo drogich) projektów. Nie wiemy, na co się zdecydować, a przede wszystkim – nie mamy pojęcia, kogo poprosić o pomoc. Tymczasem sprawa staje się nieraz znacznie prostsza, tylko trzeba na nią spojrzeć z właściwej strony. Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, czy nie znamy kogoś, kto jest architektem. Jeśli znamy, rzecz od razu staje się łatwiejsza. Trzeba zapytać tej osoby o radę. A kto wie, być może ona zawodowo zajmuje się projektowaniem domów i będzie mogła nam pomóc w naszym projekcie bezpośrednio.

Najlepsze projekty

Najlepsze projekty Skąd wiedzieć, które biuro projektowe albo jaki projektant jest rzeczywiście dobry? Wyobraźmy sobie, że chcemy wybudować dom od podszewki. Mamy ziemię albo planujemy ją kupić i wiemy, że w najbliższym czasie rozpocznie się na niej budowa. Co takiego w takim razie zrobić? Dowiedzieć się, które biuro projektowe jest warte zainteresowania. Jeśli bowiem byśmy nie zwracali uwagi na takie, jak to niektórzy mówią „szczegóły”, szybko moglibyśmy się przekonać, że trafiliśmy na kogoś mało kompetentnego, kto nie do końca spełnia wszystkie nasze oczekiwania. A te powinny być duże, w końcu domu tak często w swoim życiu się nie stawia. Większość osób robi to jeden raz. Dlatego też dobrze rozejrzeć się na rynku, podpatrzeć u kogo inni nasi znajomi projektują sobie domy oraz, co najważniejsze, dobrze pooglądać wszelkiego rodzaju czasopisma oraz strony internetowe dotyczące projektów. Na nich pojawiają się bowiem informacje, kto wygrywa różnego rodzaju konkursy, przetargi etc. Jeśli jakaś firma albo pojedyncza osoba ciągle otrzymuje nagrody w różnych kategoriach, np. rzetelności, oryginalności, bycia niepowtarzalnym, interesującym, wtedy warto się do niej odezwać. Być może właśnie ona zgodzi się na to, aby nam zaprojektować dom.

Projektowanie na szeroką skalę

Projektowanie na szeroką skalę Niektóre firmy projektujące domy działają na szeroko zakrojoną skalę. Oznacza to tyle co wykonywanie projektów nie pojedynczych budynków, domów, ale całych osiedli mieszkaniowych. Jeśli więc jakiś indywidualny klient zgłosi się do takiego miejsca, może mieć pewność, że nie zostanie w tym miejscu obsłużony albo jeśli tak, to wtedy zaproponuje mu się jeden z domów, które staną na nowo powstałym osiedlu. Jest to pewnego rodzaju rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają jeszcze wykupionego gruntu pod stawianie domu. Wtedy problem byłby rozwiązany w dużej mierze, bo jeśli by kupowali dom od projektantów, którzy są w trakcie stawiania budynków, wówczas sam nie musiałby już dbać o instalacje, które bardzo często sprawiają niezwykle wiele problemów. Jakich? Takich choćby, że nawet jeśli się je zaprojektuje wcześniej, może się okazać, że nie da się czegoś przeciągnąć pod ziemią albo że znajduje się w niej już coś, co najpierw trzeba usunąć. Może się zdarzyć wiele sytuacji niespodziewanych, dlatego w takim przypadku nieraz należy uzbroić się w cierpliwość. A jeśli kupi się dom zaprojektowany specjalnie dla osiedla, problemy się kończą i można zacząć myśleć o tym, w jaki sposób zaaranżować wnętrze nowego gniazdka.

Co musi uwzględniać dobry projekt?

Co musi uwzględniać dobry projekt? Osoby, które zamawiają projekty domów, częstokroć się na nich dobrze nie znają. Ciężko się dziwić. Gdyby ktoś się znał na projektowaniu, pewnie sam by sobie dom zaprojektował, bez proszenia o to osoby trzeciej. Wychodzimy więc z pozycji osoby, która by chciała, ale nie umie i jeśli ktoś inny za nią tego nie zrobi, to dom nie powstanie. Powinniśmy jednak pamiętać o pewnej rzeczy. Nawet jeśli komuś powierzamy nasz dom w jego ręce (w przenośni oczywiście, chodzi o to, że jeśli komuś zlecamy stworzenie projektu), powinniśmy zacząć się orientować choćby w najważniejszych kwestiach dotyczących pracy przy projekcie. Powinniśmy wiedzieć, jakie elementy bezwarunkowo projekt powinien posiadać. Człowiek jest tylko człowiekiem. Nawet najlepszy projektant może mieć gorszy dzień i zapomnieć o umieszczeniu na planie instalacji elektrycznej. Tymczasem jeśli tej nie będzie na rysunku, a dom zacznie się budować, wówczas o wiele trudniej będzie cokolwiek zmienić. Przedłużą się prace budowlane, zwiększą się koszty, a i niepotrzebnie dojdą nerwy. Jaka więc jest rada dla osób, które chcą budować dom? Przede wszystkim zrobić sobie listę rzeczy, jakie musi uwzględniać dobry projekt. I z taką listą sprawdzać, czy na powstałym rysunku wszystkie te elementy się znalazły.