Projektowanie domów

Jak stworzyć projekt domu?

Jak stworzyć projekt domu? Stworzenie projektu domu jest rzeczą tak naprawdę niezwykle trudną do zrobienia. Trzeba być w tej kwestii odpowiednio wykształconym, żeby wiedzieć, w jakim momencie co i jak zrobić. Jedna kreska na papierze postawiona nie w tym miejscu, co trzeba albo ułamek milimetra za krótka lub za długa może spowodować duże różnice w późniejszym wyglądzie domu albo nawet i to, że okaże się on niebezpieczny do tego, aby w nim mieszkać. W związku z tym, żeby stworzyć projekt domu, trzeba się na tym znać. Nie wystarczy jeden krótki kurs, trzeba iść na odpowiednie studia. A studiami takimi, na których bez dwóch zdań można się tego nauczyć, są studia architektoniczne. Architektura sama w sobie wymaga dużej wiedzy nie tylko z zakresu kreślarstwa, a więc przedstawiania projektu już na kartce – takiego, który potem oglądają zainteresowani klienci i który się wystawia na sprzedaż. Trzeba wiedzieć bardzo dużo na temat różnego rodzaju materiałów budulcowych oraz tego, w jaki sposób je ze sobą spajać. Trzeba znać się na konstrukcjach. Inżynierowie z budownictwa pomagają w takiej sytuacji, niemniej jednak sam architekt też powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z tego zakresu. Ale podstawowa może być tylko na początku jego pracy.

Jak długo powstaje projekt?

Jak długo powstaje projekt? Powstawanie projektu jest uzależnione od wielu różnorodnych kwestii. Dużo zależy od tego, jaka jest pora roku, w której decydujemy się na jego stworzenie. Jeśli zamówimy go w chwili, kiedy zwykle robi się wiele projektów (a więc w sezonie zimowym), wówczas szanse, że bardzo szybko go ujrzymy, są mniejsze niż wtedy, kiedy byśmy poprosili o projekt w lecie. Poza tym dużo zależy od samego typu projektu. Jeśli zależy nam na wybudowaniu prostego domu, który będzie miał jedno piętro i wszystko to, co standardowy dom posiada, ale bez dodatkowych ekstrawagancji, wówczas możemy mieć pewność co do tego, że sam projekt również powstanie szybciej. Jeżeli natomiast zależy nam na niesamowicie nowoczesnym domu, który łączy w sobie wiele stylów oraz materiałów, który jest duży, rozległy, z wielkimi przyległościami oraz nietypowymi kształtami pomieszczeń, wówczas możemy mieć pewność, że akt projektowania będzie trwał znacznie dłużej. Kolejną sprawą jest wybranie projektanta. Jeśli pójdziemy do takiego, który jest bardzo dobrze znany i popularny, wówczas możemy czekać dłużej – do niego przecież zazwyczaj ustawiać się będzie dłuższa kolejka. Jeśli pójdziemy do kogoś mniej znanego, wtedy wszystko podzieje się szybciej.

Gdzie mieć najlepsze praktyki?

Gdzie mieć najlepsze praktyki? Jeśli już decydujemy się na studiowanie architektury – bo tylko te studia tak naprawdę dają kompetencje wystarczające do tego, żeby projektować domy – powinniśmy też od razu zastanowić się nad praktykami. Z jednej strony bowiem będziemy uczyli się niezbędnej teorii (zdecydowanie w tej dziedzinie teoria jest rzeczą, bez której nie można sobie poradzić, bo w innym przypadku, jeśli by się chciało ją ominąć, spowodowałoby to poważne konsekwencje), z drugiej zaś strony im szybciej uda nam się znaleźć jakieś interesujące praktyki, tym szybciej będziemy wdrażać się do zawodu. Jest to niezwykle praktyczne zwłaszcza wówczas, kiedy zależałoby nam na tym, żeby jak najszybciej zdobyć pracę i doświadczenie. Bez doświadczenia ciężko o dobrą pracę, a jeśli to zdobędziemy w czasie studiów, wtedy być może zaraz po tym, kiedy staniemy się absolwentami, osiągniemy już dobre stanowisko. Gdzie mieć najlepsze praktyki? W takiej firmie, która dba o swoich praktykantów. Dobrze zapytać znajomych, którzy wcześniej na praktyki chodzili. Z jednej strony przyszłościowe są na pewno korporacje, bo są znane. W małych prywatnych firmach natomiast można się o wiele więcej nauczyć, bo wtedy więcej uwagi skupi się na praktykancie.

Jakie studia wybrać, żeby projektować?

Jakie studia wybrać, żeby projektować? Żeby projektować domy, trzeba iść na studia architektoniczne. Niektóre szkoły oferują specjalne studium, czyli krótszą wersję tego, co na politechnice robi się przez pięć lat. Niekoniecznie jednak po skończeniu takiej szkoły będzie się miało od razu odpowiednie kwalifikacje. Wbrew pozorom żeby projektować domy, trzeba mieć dużo wiedzy dodatkowej, jakiej na krótkim kursie się nie zdąży po prostu zdobyć. Można też dokształcać się jednak samodzielnie i po pewnym czasie zdawać specjalne rozszerzające egzaminy, dające więcej kwalifikacji. Takie kwalifikacje nie są zwykłymi złośliwymi wymogami. Chodzi raczej o to, że jeżeli już ktoś decyduje się robić projekty domów, bierze jednocześnie na siebie dużą odpowiedzialność. Przede wszystkim bowiem taki projekt musi być wykonalny i bezpieczny. Oczywiście architekt ma grono osób, z którymi może się skontaktować, jednak bazę wiedzy musi posiadać on sam. Dlatego też nie jest to rzecz prosta i aż tak bardzo lekka jakby się wydawało. Stąd obostrzenia. Stąd też praca nazywana jest pracą dobra publicznego. Architekt musi dbać o swój wizerunek i w razie gdyby wpadł w jakiekolwiek tarapaty, również może utracić kwalifikacje do wykonywania i sprzedawania projektów.